Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kırklareli’nde 9 Tesisin Temel Atma ve Açılış Merasimini Gerçekleştirdi…

Mayıs 29, 2018

Toplu temel atma ve açılış programlarına katılmaküzere Kırklareli'ye gelen Bakanımız Sayın Prof. Dr. Eroğlu, Valiliğiziyaret ederek, şeref defterini imzaladı. 

Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve diğerilgililerle bir süre görüşen Sayın Prof. Dr. Eroğlu, düzenlediği basıntoplantısında, Bakanlığımızın kentte hayata geçirdiği projeler ve yapılmasıplanlanan yeni yatırımlara ilişkin bilgi verdi. 

Ayrıca Cumhurbaşkanımız Recep TayyipErdoğan'ın Kırklareli'ye ayrı bir gönül bağının olduğunu belirten Sayın  Prof. Dr.Veysel Eroğlu, kentin gelişmesi için çalışmalar yürüttüklerini dilegetirdi.

.

Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada;

 

"15 paket hazırladık. Erozyon kontrolünden,dere ıslahına kadar bütün bu yeraltı suyunun kontrolüne varıncaya kadar 15paket hazırladık. Bazı tesislerin kurulmasında biraz geriyiz. Bunun sebebibelediyeler. Belediyeler çöpünü toplayamıyor ya.. Ben utanıyorum, utanıyorum.Bu belediyeler ne yapar. Ceza kessek yanlış anlıyor, 'siyaseten kesti'diyor. Ergene kesinlikle tertemiz olacak. Sevindirici bir habervereyim. Sanayi bitmemesine rağmen sadece renk kirliliği var. Kimyasal oksijenihtiyacı dediğimiz bir parametre var. Bu oran 4'te 1 azaldı. Bu böylebakmakla olmaz, ölçmekle olur. Mühendislikte bir söz vardır mühendis iddiaetmez, ispat eder. Biz de ispat ediyoruz. " şeklinde ifade ettiler.

Akabinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle, Kırklareli ilinde düzenlen merasimde 9 adet tesisin temel atma ve açılış merasimi gerçekleştirildi.

Merasime Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EroğluKırklareli Valisi Sayın Osman Bilgin, Genel Müdürümüz Sayın Dr.Bülent SELEK, Kırklareli Milletvekilleri, Kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Kaymakamları, Belediye Başkanları ve basın mensupları ile çok sayıda vatandaş tarafından iştirak edildi.

Temeli atılacak, açılışıyapılacak 9 adet tesis;

-  4 adedi baraj ve sulama tesisi,

-  2 adedi gölet ve sulama tesisi,

-  1 adedi taşkın koruma tesisi,

-  1 adedi Müteferrik OGM tesisleri,

-  1 adedi DKMP tesisidir.

 

122.000.000 TL‘ye mal olacaktesislerle;

-  37.320 dekar tarım arazisi sulanacak,

- 20 milyon m3 su biriktirilecek,

-  Orman köylülerinin desteklenmesi, Ormanlık alanların arttırılmasısağlanacaktır.