ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI AAT'LERİ BİRER BİRER HİZMETE ALIYOR

Ocak 19, 2018

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ)Genel Müdürlüğü inşa ettiği atıksu arıtma tesislerini birer birer hizmetealıyor. Hizmete alınan bu tesisler ile arıtılan sular ise sulama ve sanayi gibisektörlerde tekrar kullanılıyor.

Bir taraftan hiçbir işleme tabi tutulmadan tabiata salınması durumunda çevresel felaketlere sebep olabilen atıksu, aynı zamanda günümüzün ve geleceğin en büyük meselelerinden biri olarak görülen su kıtlığı probleminin çözümü için müthiş bir alternatif kaynak olma özelliği taşıyor.

Bu sebeple Orman ve Su İşleri Bakanlığıatıksuları halledilmesi gereken bir problem olmaktan çok,  özellikletoplumların karşı karşıya kaldığı su probleminin çözümü için bir olanak olarakgörüyor.Atıksuların iyi yönetildiği zaman büyük fırsatlar sunduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Atıksuları görmezden gelirsek çevresel, sıhhi,iktisadi ve toplumsal krizlerin kaynağı haline gelebilir. Fakat atıksu arıtıldıktan sonra aralarında içme suyunun da yer aldığı birçok kullanım alanına sahip bulunuyor. Bu kullanım alanlarını zirai sulama, sanayi, yeraltı suyunun takviye edilmesi, mesire alanlarının oluşturulması ve beslenmesi ile tuvaletlerde kullanım olarak sıralayabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.   Bakanlık olarak ülkemizde atıksu arıtımı ve arıtılan suyun yeniden kullanımına yönelik faaliyetleri giderek artırdıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Aslında belediyelerin yapması gereken bu tesisleri DSİ’nin yapma gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Fakat bu probleme kayıtsız kalamadık. Bu maksatla ilk aşamada çalışmalarımızı Ergene Havzasında yoğunlaştırdık. Ergene Nehri’nin eski günlerine kavuşması için Ergene Eylem Planı kapsamında bölgede 12 adet atıksu arıtma tesisini hizmete aldık. Ayrıca Edirne Uzunköprü, Kırklareli Merkez ve Tekirdağ Çorlu olmak üzere 3 kolektör de tamamlanarak işletmeye alındı” diye konuştu.DSİ’nin 2012 yılında başlattığı atıksu arıtma tesisi atılımı ile bu tesislerde en yeni teknolojileri kullandıklarını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu atılım ile hem toplum ve çevre sağlığı, hem de su temini açısından büyük kazanımlar sağlıyoruz. Ayrıca bu yatırımlar ile yörenin gelişmesi, insanların arıtılan suyu ve çıkan çamuru tarımsal alanlarda güvenle ve ekonomik bir şekilde kullanması sağlanıyor”açıklamasını yaptı.